שיתוף

שיתוף ב facebook
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
ניתוח מתיחת בטן

ניתוח מתיחת בטן

תוכן עניינים

מתיחת בטן

מראה הבטן ומצב העור והשרירים בו מושפעים מגורמים רבים ולאחר ירידה דרסטית במשקל לרוב יישארו עודפי עור ושומן. ירידה ניכרת במשקל מובילה לבטן רפויה מכיוון שהיא גורמת לשרירים ולסיבי האלסטין שבעור להיקרע. כאשר אלו לא משתקמים כראוי, הבטן לא שבה להיות מוצקה כשהייתה, העור נותר רפוי ועם סימני מתיחה ופיזור השומן באזור משתנה.

 

למי נועד ההליך

הליך מתיחת בטן מתבצע לרוב בקרב נשים לאחר לידה שגופן אינו חוזר לממדיו הקודמים. במהלך ההיריון באופן טבעי נפגעת שכבת הדרמיס בעור וכתוצאה מכך הוא הופך לרפוי ומאבד מהאלסטיות שלו. פגיעה זו עשויה להוביל לשיפולי עור ולבטן נפולה ופחות אסתטית. ניתוח מתיחת בטן יעיל גם לאחר ירידה דרמטית במשקל, כגון לאחר ניתוח בריאטרי.

סוגי ניתוחים

ישנם סוגים שונים של מתיחת בטן המתאימים למקרים שונים בהתאם למצב המטופל. הסוג הראשון הוא מתיחת בטן מלאה. במהלך הליך זה, המנתח הפלסטי מבצע חתך לרוחב הבטן מעצם ירך אחת לשנייה, על מנת להסיר את עודפי העור והשומן בהתאם לנדרש לכל מטופל. במהלך  הניתוח הוא למעשה מזיז את מיקום הטבור ומהדק את השרירים כדי להצר את המותן.

מהלך הניתוח

בניתוח שכזה, המנתח מבצע חתך בצורת מחומש באזור שמעל איבר המין. החתך מאפשר למנתח להדק את השרירים הרפויים במקום ולעצב את מראה הבטן באמצעות הסרת עודפי העור והשומן המדולדלים והמיותרים של הבטן העליונה. במתיחת בטן מלאה, לרוב המנתח יותיר נקזים באזור הבטן, על מנת לטפל בהפרשות ובנוזלים לאחר הניתוח. את הנקזים מסירים לאחר מספר ימים.

מתיחת בטן מלאה

ישנם מטופלים הסבורים בטעות שמתיחת בטן יכולה לשמש כטכניקה להפחתה במשקל. חשוב להבין שלמרות שבהליך מוסרים שומנים, הוא מיועד רק לאחר הירידה הרצויה במשקל ולאחר השגת יציבות בתנודתיות ותוך שמירה על אורח חיים סדור, דיאטה בריאה וכושר גופני. הבטן לאחר ההליך מתוחה ועל מנת לשמור עליה יש צורך להמשיך עם תזונה נכונה ופעילות גופנית.

מתיחת בטן היקפית

סוג נוסף של הליך זה מכונה ניתוח מתיחת בטן היקפית והוא מתאים בעיקר לאחר ירידה דרסטית במשקל כתוצאה משינוי אורח החיים באופן דיאטטי או בניתוח קיצור קיבה. במתיחת בטן היקפית מבוצעת מתיחת בטן מלאה של הסרת עודפי עור והידוק השרירים. במהלך ההליך מסירים גם את עודפי השומן והעור מצדי האגן והירך הצדית ולמעשה מרימים את הישבן.

מיני מתיחת בטן

הסוג השלישי של מתיחת בטן מכונה מיני מתיחה או מתיחה חלקית והוא נועד למי שעודפי העור והשומן שלהם מרוכזים באזור שמתחת לטבור. במהלך הניתוח, הגישה לעודפי העור והשומן נעשית באמצעות חתך בבטן התחתונה. המנתח מבצע הפרדה עד האזור של קשת הצלעות, חושף את השרירים, מהדק אותם זה לזה ומסיר את עודפי העור והשומן מאזור החתך עד הטבור.

לאחר הניתוח

לאחר ניתוח מתיחת בטן קלאסי לרוב נשארים בלילה הראשון לאשפוז השגחה ולמחרת משתחררים להמשך התאוששות והחלמה בבית.  יש לשמור על מנח כפוף, הן בעת עמידה והן בעת שכיבה ולהשתמש בחגורת לחץ תומכת באזור הבטן. ההתאוששות מההליך בימים הראשונים שלאחר הניתוח מלווה בכאבים בינונים בהם מטפלים עם נוגדי כאבים.

שמירה על התוצאה

בדרך כלל ניתן לשוב לעבודה כבר לאחר שבועיים, במידה ולא מדובר עבודה בחוץ או עבודה הכוללת פעילות מאומצת. ניתן לחזור בהדרגה לפעילות מאומצת לאחר כשישה שבועות. התוצאות של ניתוח מתיחת בטן יכולות להחזיק מעמד גם זמן רב, כל עוד לאחר ההליך שומרים על משקל יציב. השמנה והרזיה כתוצאה מאורח החיים או מהריון עלולים לפגוע בתוצאת הניתוח.

סיכונים בניתוח מתיחת בטן

כמו בכל הליך כירורגי, גם בניתוח מתיחת בטן ישנו סיכון לדימום וזיהום לאחר הניתוח. ככל שהליך מתיחת בטן מאסיבי יותר, כך הסיכון גובר אך בכל מקרה מדובר על סיבוכים נדירים בהם ניתן בדרך כלל לטפל באמצעים שמרניים. סיכונים נוספים שעלולים להתרחש הם היווצרות של צלקות בולטות, נמק עורי ובמקרים נדירים במיוחד גם נמק של הטבור, אשר יחייב ניתוח שחזור.

למי מתאים מתיחה היקפית

כאמור, הסוג השני של ניתוח מתיחת בטן בו אנו עוסקים במאמר זה הוא של מתיחה היקפית. הניתוח נועד לטפל בעודפי עור היקפיים באזור הבטן, העכוז, צדי האגן והירך עם או בלי רפיון של השרירים בדופן הבטן. בדרך כלל העור יודע להתכווץ חזרה לממדיו הקודמים אך הדבר נכון רק עד מידה מסוימת. כאשר בעודפי העור לא ניתן לטפל באמצעות פעילות גופנית יוצע הניתוח.

מהלך הניתוח

ניתוח מתיחת בטן היקפית מתבצע כאשר המטופל תחת הרדמה כללית והוא נמשך כשלוש עד ארבע שעות בדרך כלל. בשלב הראשון של הניתוח מתבצעת שאיבת שומן ראשונית שמטרתה להסיר את מצבורי השומן הבולטים ולאפשר מתיחה יעילה של הרקמות. בשלב השני מסולקים עודפי השומן והעור מהירך הצדית והעכוז. בשלב השלישי מתבצעת מתיחת הבטן.

עיצוב מחדש של הישבן

הטיפול בישבן במהלך ניתוח זה משתנה ממטופל למטופל בהתאם למצבו והעדפותיו האסתטיות. ניתן, הן להרים את הישבן והן להקטין אותו במסגרת הטיפול. ניתן להרים את הישבן באמצעות הסרת עודפי העור במקום ולעשות שימוש בשומן עצמי, על מנת לעצב אותו מחדש. במקרים רבים לאחר ירידה דרסטית במשקל הישבן מאבד את הנפח שלו וללא הוספת שומן יתקבל מראה שטוח.

הרמת ישבן

החלמה ממתיחת בטן היקפית

לאחר מתיחת בטן היקפית מועברים המטופלים למחלקת התאוששות, שם הם יתעוררו באופן הדרגתי בהשגחת צוות המרפאה. לרוב נשארים המטופלים לאשפוז של לילה אחד טרם שחרור להמשך התאוששות והחלמה בבית. לאחר השחרור, לצורך החלמה מההליך נדרשת מנוחה של כשבועיים נוספים בבית.

מגבלות ותנועה

לאחר מתיחת בטן היקפית נדרשת חבישה רכה של מחוך וחגורת בטן, על מנת להבטיח את מקסום הפוטנציאל של ההליך ולהביא לשיפור המקסימלי במראה של האזור. בכדי לסייע להחלמה חשוב להתחיל לנוע ולהסתובב, תוך פרק זמן קצר לאחר הניתוח. יש להקפיד על הליכה מעט כפופה, על מנת שלא להפעיל לחץ מיותר על קו התפרים והבטן.

מתיחת בטן באופן כללי

שלושת הסוגים של מתיחת בטן שהצגנו, מלאה, היקפית ומיני מתיחה אינם מיועדים לנשים שעוד מתכננות הריונות בעתיד או מי שלא סיים את ההרזיה. לקראת הניתוח אסור לעשן החל משלושה שבועות לפני הניתוח ולפחות חודש נוסף אחריו. הפסקה מלאה של העישון חיונית מכיוון שהעישון יכול לגרום לסיבוכים, להגביר את הסיכונים שנלווים להליך ולעכב את תהליך ההחלמה.

שאיבת שומן

כפי שציינו קודם, ניתוח בטן יכול לכלול גם שאיבת שומן במידה וישנה הצטברות של שומן במקום. הצלקת המרכזית מהניתוח תהיה בחלקו התחתון של הבטן, ממש מעל לעצם הבושת. לכן ניתן בדרך כלל להסתיר את הצלקות על ידי התחתונים או בגד הים. ניתן לשלב ניתוח מתיחת בטן עם ניתוח לתיקון צורת השדיים, על מנת לשוות לגוף מראה אסתטי ומושך יותר.

להגיע מוכנים לתקופת ההחלמה

מדובר בניתוח שתקופת החלמה שלו עלולה להיות לא פשוטה ומאתגרת עבור המטופל. ניתוח מתיחת בטן בגלל מיקומו במרכז הגוף משפיע למעשה על מגוון פעולות, כגון, שכיבה, ישיבה, עמידה, אכילה, עבודה מול מחשב ואפילו הרמת תינוק. לכן חשוב לקחת בחשבון שפעולות שגרתיות תהיינה מאתגרות או בלתי אפשריות בימים שלאחר הניתוח ויש להיערך בהתאם.

ניתוח מיני

ניתן להסתפק בניתוח מיני כאשר עודפי העור של המטופל מצומצמים יחסית ומרוכזים בין הטבור למפשעה. בניתוח מיני ניתן לשאוב כמות גדולה של שומן מאזור הבטן בהשוואה לניתוח המלא ובדרך כלל לא נדרשים נקזים. ניתוח המיני נחשב להליך עם פחות סיכון לסיבוכים רפואיים לעומת ניתוחי מתיחת בטן מלאה או מתיחת בטן היקפית.

טווח מחירים להליך

טווח המחירים למתיחת בטן משתנה בין 15,000 ש״ח ל-40,000 ש״ח, בהתאם לסוג הניתוח הנדרש, המוניטין של המרפאה בה המטופל בוחר והרופא המנתח ומומחיותו בתחום. ניתוח מתיחת בטן קלאסי או היקפי מצריך השגחה למשך לילה ומייקר את מחיר ההליכים בהשוואה לניתוח המיני וניתוחים פלסטיים אחרים.

פרמטרים מעורבים

מחירם של ניתוחי מתיחת בטן יכול להשתנות בתוך טווח רחב יחסית של מחירים בשל העובדה שמדובר במחיר המותאם לפי מגוון פרמטרים שונים מול כל לקוח ובהתאם להיקף של ההליך הנדרש. העלות של כל הליך נקבעת בדרך כלל לאחר פגישת ייעוץ בין המנתח למועמד להליך. מחיר ההליך יכול להיות מושפע ממשקל המטופל וכמות עודפי השומן והעור שיהיה להסיר.

הנחה מהקופה

באופן עקרוני ניתוחי מתיחת בטן נחשבים להליכים אסתטיים מכיוון שבדרך כלל אין בהם צורך בריאותי ורפואי לכשעצמו. לכן ניתוחים אלו אינם מתומחרים על ידי המדינה עצמה ואין עבורם סבסוד במסגרת סל התרופות בתקציב. עם זאת לחלק מקופות החולים יש הסכמים עם מרפאות אסתטיקה ולעיתים ישנה השתתפות חלקית בעלות ההליכים למבוטחים בביטוחים המורחבים.

 

בחירת רופא ומרפאה

את ההחלטה לגבי סוג ההליך הנכון עבורכם והיכן כדאי לבצע אותו צריך לקחת ברצינות. למרות שמדובר בהליכים שהם לצרכים אסתטיים, לכל הליך שכזה יכולה להיות השפעה לא רק על מראה הגוף, אלא גם על הבריאות הכללית שלכם. ניתוח שנעשה על ידי צוות לא מיומן עלול לגרום לבעיות בריאותיות חמורות. לכן קריטי לברר את המקצועיות של הרופא שיטפל בכם.

לשים את הכול על השולחן

לקראת ההליך, חשוב לשתף את המנתח וצוות המרפאה בכל הלבטים שלכם והשאלות שיש לכם בנושא, על מנת שתקבלו החלטות מושכלות כאשר ברשותכם התמונה המלאה של מצבכם. יש לספק למנתח בפירוט את ההיסטוריה הרפואית שלכם לרבות, מחלות רקע, תרופות והליכים כירורגיים ואסתטיים קודמים. הדבר קריטי להפחית את הסיכונים ושמירה על בריאותכם.

בטרם יוחלט האם אכן יבוצע ההליך ואיזה סוג ניתוח הוא המתאים ביותר, המטופל נדרש להשיב על שאלון מקיף ומעמיק שיסייע למנתח הפלסטי שאמור לבצע את הניתוח לקבל את כל המידע שהוא נזקק לו. לדוגמא, ניתוח מתיחת בטן אינו מתאים כאשר ישנה פיגמנטציה של העור, דבר שיתגלה בשאלון.

ניתוח מתיחת בטן

לסיכום הנושא, במאמר זה הצגנו שלושה סוגי ניתוח מתיחת בטן מרכזיים, מתיחה מלאה, היקפית ומיני מתיחה. כפי שציינו, כל הליך מיועד למצבים אסתטיים שונים והבחירה בהליך המתאים ממקסמת את הסיכויים שההליך ימלא את מטרתו בהתאם לכל מטופל ומצבו הספציפי. אם אתם זקוקים להרחבה נוספת בתחום ראו עוד באתר TUMMY מאגר מידע למתיחת בטן.

מאמרים קשורים

לקביעת פגישת ייעוץ

השאירו פרטים ונחזור אליכם ממש בקרוב