שאלות נפוצות

שיתוף

שיתוף ב facebook
שיתוף ב telegram
שיתוף ב whatsapp
שאלות ותשובות מתיחת בטן

שאלות ותשובות

אם אתן נשים שעוד חושבות על הריון, כדאי להמתין עם הניתוח עד לסיום תכניות הלידה שלכן. חלק מהניתוח כולל את הידוק שרירי הבטן האנכיים, והריונות נוספים לאחר הניתוח יכולים לגרום להיפרדות אותם שרירים. אנשים שמתכוונים לרזות באופן משמעותי, גם להם לא מומלץ לעבור את הניתוח, הניתוח הזה הוא הדבר האחרון שתעשו, ולא רק עוד דרך לרדת במשקל. באופן כלי, מי שצלקות לא מתאימות לו, מבחינה אסתטית, גם כדאי שישקול שוב את העניין.

מדובר בניתוח דומה לניתוח מתיחת הבטן הרגיל, אך פשוט יותר וקצר יותר. הוא נועד להסרת קפלי עוד שהצטברו לאחר הריונות, בעיקר באזור הבטן התחתונה, או גם לאחר השמנה רבה או השלת משקל.  יש שיגידו שמדובר בניתוח שדווקא מתאים לנשים לא צריכות חיזוק של שרירי הבטן, כפי שקורה בניתוח, וזאת בגלל שהשרירים שלהן צמודים כבר.

ההבדל העיקרי נוגע לחלוקת השומן, אצל גברים, השומן נמצא ליד האברים הפנימיים של הבטן, כלומר, עמוק יותר. לעומת זאת, השומן אצל הנשים יותר שטחי, ולא נמצא סמוך לאברים אלא בין שרירי הבטן לעור.

ההערכות הן שתוכך בין שבוע לשבועיים אפשר כבר לחזור לפעילות. אם אתם רוצים לערוך פעילות מאומצת יותר, בעיקר כזו אשר מפעילה שרירים, מומלץ להמתין כחודש. ההמלצה היא בשלב הראשון, ללכת עם חגורה אלסטית, אשר סופגת את הבצקות ומזרזת את החלמת הבטן.

אחת מתופעות הלוואי הנפוצות ביותר היא הרגשת לחץ באזור השרירים והעור בבטן, תחושה זו נגרמת כתוצאה מהידוק השרירים וממתיחת הבטן. אם אתם מרגישים נפוחים, או מלאים, אחרי ארוחות למשל, כנראה שזה כתוצאה מהניתוח גם. סיכוי לא רע שתסבלו גם מבצקות, גם היא תופעת לוואי נפוצה מאוד, ולכן אל תתרגשו אם תראו הצטברות נוזלים בבטן העליונה, אלא אם מדובר בבצקת חמורה באופן מיוחד. בנוסף, הצלקות תתרחבנה לאחר הניתוח, דעו שעם הזמן הן תלכנה ותתבהרנה. בכל מקרה, מומלץ תמיד להתייעץ עם רופא המשפחה לאחר ניתוח מתיחת בטן, בכל תסמין רפואי כלשהו שמתעורר.

בנושא הזה אין תשובה חד משמעית, וההמלצה הרווחת היא שבהתאם להרגשת המטופלת. אם עדיין כואב לך באזור הניתוח, מומלץ לחכות עם זה קצת. בכל מקרה, אם אתם רגילים לתנוחה המיסיונרית, כלומר כשהוא מעלייך פנים אל פנים, תצטרכו להתאפק קצת יותר, משום שהיא דורשת זמן החלמה של שישה שבועות.

כפי שאמר לעיל, הניתוח מתאים גם לגברים וגם לנשים. אצל גברים הוא מיועד דווקא לכאלה שהורידו משקל רב, ולאחת ההורדה, נשארו עם עודפי עור. אם מדובר בעודפי עור רבים, הם כנראה יפגעו במראה האסתטי שלהם, ולכן זה מומלץ.

אם אתם אנשים שעברו ירידה משמעותית מאוד במשקל, או אם כבר עברתים ניתוח בריאטרי, כלומר שרוול, או ניתוח לקיצור קיבה, הניתוח יתקיים במקום שונה מהניתוח ה"רגיל". כלומר, בשל העובדה שאזורי השומן יהיו ממוקמים באזור האורכי המרכזי הגבוה של הבטן, ולא, כפי שמתרחש בניתוח הרגיל, שהן מצויים באזור התחתון הרוחבי.

על מנת להוציא את עודפי העור האנכיים מבוצע חתך מתחת ומעל הטבור, מדובר בחתך עורי לאורך קו האמצע של הבטן. רבים אומרים ששיטה זו דווקא מהווה יתרון, משום שמתיחת הבטן תהיה משמעותית יותר בשל העובדה שנמתחת מכל הכיוונים. לעומת זאת, העובדה שלא הניתוח הצלקת שתישאר תהיה בולטת וגדולה יותר, גורמת לרופאים רבים לוותר על ניתוח זה. מצד שני, כפי שכתבתי, אם אזורי השומן מרוכזים גם למעלה בבטן, אין ברירה, ועל מנת להגיע לתוצאות כמו שניתוח מתיחת בטן רגילה, יש לבצע את הניתוח.

הסיכונים העיקריים נוגעים בשני תחומים עיקריים. הראשון, הצלקות, בדרך כלל לאחר הניתוח, אפשר לצפות שתהיינה שתי צלקות, האחת אופקית בבטן התחתונה והשניה בטבור. בדרך כלל המנתחים יעשו את מרב המאמצים כדי להשאיר צלקות קטנות, וכמובן שעם הזמן הן מיטשטשות, ולא מהוות בעיה. ועדיין, אין לדעת ואי אפשר לצפות איך תיראה הצלקת, והיא יכולה להיות לא ישרה או לא סימטרית.

סיכון נוסף, נוגע לעודפי השומר והעור שבצידי הבטן. המטרה של הניתוח היא סילוק השומן בעיקר מאזור הבטן. התוצאה היא שייתכנו עודפים דווקא בצידי הצלקת. אם רוצים שגם באזור המותניים או הגב התחתון לא יישאר שומן, צריך להאריך את הצלקת עד שם.

ברוב המקרים, הרופא יסמן לפני הניתוח איפה הוא הולך לחתוך, ואז ניתן לבחור איתו את צורך החתך. אחת ההמלצות כדי לגרום למיקום להיות במיקום שאתם בוחרים היא ללבוש בעת הניתוח את התחתונים איתם אתם מתכננים ללכת אחכ. בדרך כלל החתך יתחיל בבטן התחתונה, מתחת לעצם אגן אחת, יעבור מעל קו השיער ויגיע עד עצם האגן השניה. החתך בטבור, נעשה כמובן סביב הטבור.

ההבדל העיקרי בין השניים הוא ששאיבת שומן היא רק באזורי שומן בלבד, מתיחת בטן תתמקד גם בשרירים, שומן ועור. הניתוח בשאיבן שומן לא מעניק מראה חדש, לעומת מתיחת בטן שנותן לבטן מראה מתוח ומהודק, עם מראה צעיר ומרשים ביותר.

בעיקרון תישאר צלקת כלשהי. לגבי הגודל, אין ממש תשובה מוחלטת משום שהדבר תלוי במיקום הספציפי, במנתח, בסוג החתך וגם בנטייה גנטית אישית. חשוב לציין שניתן לערוך טיפולים לשיפור מראה הצלקת.

אין השפעה בעיקרון על הריונות עתידיים, במקרה של ביצוע הניתוח. כדאי לקחת בחשבון שההיריון יגרום להצטברות עור, ואז יידרש ניתוח נוסף לשפר את האסתטיקה.

המחיר ינוע בין 21,000 ₪ ל 32,000 ₪

גם כאן הטווח רחב מאוד, החל מ14,000 ₪ ועד 40,000 ₪

בעיקר לאנשים שהורידו באופן דרמטי את משקלם, וכך סובלים מעודפי עור היקפיים באזורים כמו הבטן, צדי האגן, הירך והעכוז.

ישנן שיטות שונות להגעה לבטן שטוחה, כמו למשל, המסת שומן בקור, טיפול בגלי רדיו – פרקטורה, עיסוי לימפטי, מעולם הרפואה המשלימה, וכמובן פעילות גופנית ומכשירים קוסמטיים.

כמו שכתבנו למעלה, לחזרה לפעילות מאומצת מומלץ לחכות חודש. אם מדובר בפעילות יחסית רגילה, אפשר גם תוך שבועיים.

אכן ניתן לשלב בין השתיים, ויש מקרים מסוימים שהרופאים אף ימליצו לבצע אותן יחד. שאיבת שומן יכולה לחטב את המותניים והבטן, ואף לקצר את הצלקת שתיוותר מהניתוח.

אם חוויתן הריונות רבים, או שירדתם במשקל באופן דרמטי,  שרירי הבטן יכולים בעצם לצאת לצדדים, וכך תיווצר חולשה בבטן, במרכזה. חולשה זו יכולה אף להתבטא בצורת בליטה. המתיחה בעצם מחזירה את השרירים למקום ומצבם המקורי.

מתלבטים לגבי ניתוח?

כדי לדעת איזה ניתוח מתאים לכם, מלאו את השאלון ותקבלו ייעוץ מקצועי ללא עלות!

מאמרים קשורים

לקביעת פגישת ייעוץ

השאירו פרטים ונחזור אליכם ממש בקרוב